Vyhľadávať podľa rozmeru

Trhliny a opotrebovanie pneumatík

Už vieme, že ak je hĺbka drážok pneumatiky menšia ako 1,6 mm, je nutné vymeniť tieto pneumatiky, aby sa predišlo nehode.

Ale existujú aj iné kritériá, ktoré opodstatňujú výmenu pneumatík? Znamená fakt, že pneumatiky majú starší dátum výroby ako 5 rokov, nevyhnutne ich výmenu?

Životnosť pneumatík silne závisí od toho ako ich používate a od meteorologických podmienok. V prípade používania za priaznivých podmienok môže životnosť pneumatiky presiahnuť 5 rokov a 60 000 kilometrov. Aby bol možný takýto výsledok je potrebné zlúčiť:

  • Optimálny tlak pravidelne kontrolovaný
  • Dokonalú geometriu
  • Dodržiavať každých 10 000km výmenu kolies
  • Ideálne parkovacie podmienky (v chlade, minimum slnka)
  • Mierna klíma

Ale aj keď sú splnené všetky podmienky, guma sa v priebehu rokov poškodzuje a na bočnici pneumatiky a na dezéne sa objavujú trhliny.

Aká je príčina týchto trhlín?

Pneumatiky sú neustále namáhané, musia odolávať veľkým zmenám teplôt, namáhaniu pri jazde, znečisteniu, prachu z bŕzd atď. Všetky tieto prvky prvky pôsobia na gumu, napriek ochrannému laku, ktorým sú opatrené predtým ako sa dostanú do obehu. Najviac viditeľným následkom týchto každodenných útokov je strata elasticity gumy a vznik trhlín- Pravidelným používaním pneumatík je možné oddialiť vznik trhlín.

Predstavujú trhliny ohrozenie mojej bezpečnosti?

Pokiaľ sú to len povrchové praskliny, nehrozí vám bezprostredné nebezpečenstvo. Avšak, mikrotrhliny na pneumatike vykazujú značnú mieru opotrebenia gumy. Strata elasticity ovplyvňuje celkový výkon. Potom je nevyhnutné ich vymeniť.


LiveChat
Whatsapp Messenger