Vyhľadávať podľa rozmeru

Zmeny tlaku: nadmorská výška a teplota

Predvídať ako sa mení tlak v pneumatike so zvyšovaním nadmorskej výšky sa môže zdať ťažké, ale bude veľmi užitočné vedieť či je nutné meniť tlak v pneumatike aby bola zachovaná rovnaká úroveň výkonnosti.

Tu je kľúč, ktorý vám pomôže pochopiť, čo sa stane, keď vyleziete na horu s vaším vozidlom.

Za prvé, atmosférický tlak závisí od nadmorskej výšky v ktorej sa nachádzate. Čím viac stúpa nadmorská výška, tým viac sa znižuje tlak.

Ak nahustíte vaše pneumatiky na tlak 2.4 barov na úrovni mora, tlak vašej pneumatiky sa bude zvyšovať so stúpajúcou nadmorskou výškou, pretože vonkajší vzduch bude mať čoraz menší odpor.

To nie je všetko. S nárastom nadmorskej výšky sa vzduch ochladzuje a zároveň zrieďuje.

Keďže vzduch je plyn, podlieha určitým fyzikálnym zákonom. Jeden z týchto zákonov hovorí, že ak sa znižuje teplota,ktorej je plyn vystavený, plyn sa sťahuje, čo spôsobuje znižovanie tlaku.

Takže, keď sa vonkajšia teplota znižuje, ovplyvní to teplotu vzduchu v pneumatike. Tlak pneumatiky sa znižuje.

Tieto dva javy - nárast tlaku spôsobeného zmenou rozdielu medzi tlakom pneumatiky a vonkajšieho vzduchu a zníženie tlaku v dôsledku ochladenia plynu - sa navzájom kompenzujú.

Takže medzi nízkou a vysokou nadmorskou výškou sa tlak v pneumatikách výrazne nelíši (ale určite budete musieť byť vybavený zimné pneumatiky alebo snehové reťaze).


LiveChat
Whatsapp Messenger