Vyhľadávať podľa rozmeru

Nákup pneumatík na karavany

Pneumatiky pre karavany majú na bočniciach označenie "CP". Sú špeciálne navrhnuté tak, aby odolávali vysokému zaťaženiu a vydržali dlhšie ako bežné pneumatiky.

Dajte pozor, aby ste jazdili so správnym tlakom. Zníženie tlaku pneumatík má za následok zníženie ich nosnosti. Na ťažkých vozidlách, ako sú karavany, to môže spôsobiť nezvratné poškodenie behúňa.

Musia sa zadné pneumatiky karavanu prehustiť?

Pneumatiky "CP" môžu byť na zadnej náprave vášho karavanu prehustené o 0,75 baru. Bez pokynu v návode výrobcu ich môžete vpredu hustiť na 4,75 baru a vzadu na 5,5 baru. Behúne na vašich pneumatikách "CP" sa nebudú deformovať, pretože sú navrhnuté tak, aby odolali týmto zvýšeným tlakom.

Aké pneumatiky si mám kúpiť pre svoj karavan?

 • Michelin XC Camping
 • Michelin Agilis Camping
 • Michelin Agilis Alpin
 • Pirelli Camper L6
 • Pirelli Chrono Camper
 • Pirelli Carrier Camper
 • Continental VancoCamper

Najobľúbenejšie rozmery:

Odísť na dobrodružstvo a dopriať si dobré úniky počas dovolenky, to je Graal pre všetkých milovníkov cestovania a krásnych destinácií s karavanmi. Aby ste nezostali zaseknutí na ceste a nemuseli čakať na príchod odtahového vozidla, je lepšie dobre skontrolovať stav vašich pneumatík. Vybavenie sa vhodnými a v dobrom stave pneumatikami je minimum pre cestovanie s ľahkou myslou. V tomto sprievodcovi, ktorý vám ponúka Pneuleader.sk, nájdete užitočné rady, ako si vybrať pneumatiky pre váš karavan a dlho ťažiť z vašej investície.

Prečo nepoužívať bežné pneumatiky pre karavan?

Karavan je ťažší ako bežné osobné autá. Tento univerzálny dopravný prostriedok je tiež vybavený na to, aby bol mobilným bývaním (kuchyňa, kúpeľňa, toalety...). Je preto nevyhnutné, aby mal kolesá schopné uniesť ťažké náklady.

Z tohto dôvodu výrobcovia vyvinuli odolnejšie a pevnejšie pneumatiky. Karavan je zaradený medzi užitkové vozidlá a je štandardne vybavený pneumatikami s označením C. Sú to homologované pneumatiky odporúčané pre užitkové vozidlá a dodávky. Avšak karavany unesú oveľa väčšie náklady ako tieto kategórie vozidiel. Preto je rozumnejšie zvoliť posilnenú pneumatiku s označením CP.

Pneumatiky pre karavany označené CP sa oveľa lepšie prispôsobujú nárokom, ktoré kladie toto dovolenkové vozidlo, ktorého hmotnosť môže dosiahnuť 3,5 tony. Nielenže odolávajú vyšším tlakom (až do 5,5 barov), ale tiež umožňujú pokojné dlhé cesty. Ide teda o ideálnu voľbu.

Ako si vybrať pneumatiky pre váš karavan?

Pneumatiky pre karavany existujú v mnohých variantách: veľkosti, indexy rýchlosti a zaťaženia, značky... Model sa teda nevyberá náhodne. Tu sú niektoré rady, ktoré vám pomôžu vybrať model pneumatiky, ktorý sa dokonale prispôsobí vášmu karavanu.

Rozmery pneumatík karavanu

Aby ste nekúpili príliš malé alebo príliš veľké pneumatiky pre vaše vozidlo, nápis, ktorý sa nachádza na boku vašich pneumatík, vám môže byť nápomocný. Prezentuje sa nasledovne: 195/65 R15 91V (je to príklad).

Číslo 195 potom predstavuje šírku pneumatiky v milimetroch. Číslo 65 je jej výška vyjadrená v percentách šírky. Písmeno R znamená, že je radiálneho typu. Preto sa na tento nápis pozrite a objednajte modely s rovnakými rozmermi.

Index zaťaženia a rýchlosti

Všetky karavany nemajú rovnaké rozmery. Zatiaľ čo niektoré vozidlá môžu vážiť viac ako 3,5 tony, iné sú oveľa ľahšie. Pneumatiky, ktoré nemôžu uniesť hmotnosť vozidla, môžu prasknúť v plnej premávke a ohroziť váš život. Aby ste tomu predišli, zohľadnite index zaťaženia odporúčaný výrobcom pri výbere.

Index zaťaženia je hmotnosť (v kg), ktorú môže pneumatika uniesť. Je tiež potrebné dodržiavať index rýchlosti. Táto konštanta je maximálna rýchlosť, pri ktorej môže pneumatika jazdiť za dobrých podmienok.

Kde môžeme nájsť hodnoty týchto dvoch indexov? Stále zvažujeme vyššie uvedený príklad. Číslo pred písmenom V (91) označuje index zaťaženia. Index 91 znamená, že koleso nemôže uniesť viac ako 615 kg.

Čo sa týka indexu rýchlosti, je reprezentovaný jedným alebo viacerými písmenami (tu V, čo znamená, že rýchlosť pneumatiky nesmie prekročiť 240 km/h). Pre viac informácií o týchto dvoch parametroch si prečítajte náš sprievodca indexmi zaťaženia a rýchlosti.

Zabezpečte si zimné pneumatiky na zimu

Zima a jej obmedzenia sú nevyhnutné. Ak musíte cestovať s karavanom počas tejto sezóny, budete musieť jeho kolesá vybaviť zimnými pneumatikami. Ide o špecifickú kategóriu pneumatík, ktorú ľahko rozpoznáte podľa označenia 3PMSF (vločka snehu obklopená troma horskými špičkami) na boku.

Zimné pneumatiky sú navrhnuté tak, aby odolávali drsným podmienkam chladných ročných období. Zaručujú väčšiu bezpečnosť pri jazde a chránia vás pred vybočením z cesty a šmykom. Používanie pneumatík 3PMSF nie je vo Francúzsku povinné. Ale zákon to vyžaduje v niektorých európskych krajinách (napríklad v Nemecku) v zimnej sezóne na zasnežených alebo ľadových cestách.

Pneumatika 4 ročné obdobia, dobrý kompromis na celý rok

Ak ste nomád a jazdíte po celý rok, zistíte, že pneumatiky All Season sú praktickejšie. Sú univerzálne a optimálne sa prispôsobujú nárokom asfaltu v lete a náročným terénom. Tieto pneumatiky tiež dobre odolávajú chladu a poskytujú uspokojivé výkony. Avšak tieto modely 4S nie sú navrhnuté na odolávanie účinkom extrémnej zimy. V zime budú menej výkonné ako zimná pneumatika a v lete to bude rovnaké, ak ich porovnáme s bežnou pneumatikou pre karavan. Ak sa však nevydávate do hôr a na veľmi ľadové trate počas chladných ročných období, je to dobrý kompromis.

Kedy by ste mali vymeniť kolesá karavanu?

Je veľmi ťažké byť kategorický o životnosti pneumatík karavanu. Treba zohľadniť viacero parametrov, najmä frekvenciu používania, cesty, údržbu...

Je potrebné zohľadniť:

 • Stav gumy (suchá alebo úplne sivá, už nie je výkonná) ;
 • Miera opotrebenia pneumatiky (dosiahnutý indikátor opotrebenia) ;
 • Dátum výroby kolesa (prirodzené opotrebenie sa zvyšuje a výkony sa so starnutím výrazne znižujú) …

Ako čítať dátum výroby pneumatiky, môžete si prečítať v našom článku venovanom DOT pneumatík.

Okrem toho zákon vyžaduje výmenu pneumatiky, keď dosiahne indikátor opotrebenia. Ak máte pochybnosti, nechajte kolesá vášho vozidla skontrolovať odborníkom, aby vás nasmeroval.

Ako predĺžiť životnosť pneumatík karavanu?

Predpokladá sa, že karavan sa v priemere používa 17-krát do roka. Napriek tomu mnoho majiteľov karavanov má tendenciu zanedbávať údržbu vozidla. Je to však nevyhnutné pre dlhovekosť všetkých automobilov. Čo robiť na predchádzanie predčasnému opotrebeniu pneumatík karavanu a predĺženie ich životnosti? Je potrebné:

 • Pravidelne kontrolovať tlak v pneumatikách, aby neboli nedostatočne nafúknuté alebo príliš nafúknuté počas jazdy ;
 • Vždy pred odchodom na cestu skontrolovať, či je náklad správne rozložený na vozidle…

Skúste aj túto ďalšiu radu: premiestnenie predných a zadných kolies. Predné kolesá, ktoré plnia motorové a riadiace funkcie, sa vo všeobecnosti opotrebúvajú rýchlejšie. Premiestnenie ich na zadnú časť každých 10 000 kilometrov môže skutočne predĺžiť ich životnosť. Uistite sa však, že dodržiavate indexy zaťaženia.

LiveChat
Whatsapp Messenger