Vyhľadávať podľa rozmeru

Nákup celoročných pneumatík

Motoristi sa čoraz viac vybavujú celoročnými pneumatikami. Výkonnosť celoročných pneumatík sa neustále zlepšuje a ich všestrannosť umožňuje vodičom jazdiť bezpečne po celý rok.

Celoročná pneumatika je váš ideálny partner na cestách, ak zvyčajne jazdíte v oblasti, v ktorej je teplota medzi 0 °C a + 20 °C.

Mimo tejto teplotnej zóny budú slúžiť aj naďalej dobre, ale budú poskytovať horšie výkony ako zimné pneumatiky pri teplote pod 0 °C alebo letné pneumatiky pri teplote nad 20 °C.

Rozdiely ale nie sú veľmi zjavné.

Sú celoročné pneumatiky homologované?

Celoročné pneumatiky s označením 3PMSF (3 Peak Mountain Snow Flake) sú schválené na jazdu na snehu rovnako ako zimné pneumatiky.

Aké celoročné pneumatiky si mám vybrať?

Celoročné pneumatiky sú čoraz populárnejšie a každý rok sa predávajú čoraz lepšie. Tu je zoznam úspešných profilov:

 • Michelin CrossClimate
 • Goodyear Vector 4seasons GEN-2
 • Nokian Weatherproof
 • Uniroyal AllSeasonExpert
 • Hankook Optimo 4S
 • Vredestein Quatrac 5
 • Hankook Kinergy 4S H740
 • Pirelli Cinturato All Season

Najobľúbenejšie rozmery:

Veľmi rozšírený na americkom kontinente, kde sa prvýkrát objavil, pneumatika 4 ročných období sa čoraz viac a úspešne objavuje v každodennom živote európskych motoristov. Výrobcovia pneumatík ho prezentujú ako dobrú alternatívu k výmene letných a zimných pneumatík. Ale akú skutočnú hodnotu majú tieto pneumatiky? Čím sa líšia od iných známejších modelov? Ako rozpoznať pneumatiky 4 ročných období? S Pneuleader.sk máte odpovede na všetky otázky, ktoré si kladete!

Čo je pneumatika 4 ročných období?

Nájdete ju pod mnohými názvami na trhu: pneumatika All Season, pneumatika All Weather, pneumatika 4S, mixová pneumatika, pneumatika pre všetky ročné obdobia, pneumatika pre všetky počasie... Všetky tieto názvy označujú hybridnú pneumatiku, ktorá sa nachádza na pomedzí štandardných pneumatík, tzv. "letných" a zimných pneumatík. Je to teda alternatíva, ktorú výrobcovia ponúkajú motoristom, ktorí chcú jazdiť po celý rok bez výmeny kolies.

Aby bola pneumatika 4S výkonná, zmes gumeného materiálu použitá pri jej výrobe kombinuje tuhosť letnej pneumatiky a pružnosť zimnej pneumatiky. Dizajn behúňa je tiež navrhnutý tak, aby poskytoval optimálnu priľnavosť, či už je povrch suchý, mokrý alebo ľadový.

Pneumatiky 4 ročných období ponúkajú zaujímavé výkony na:

 • Suchom povrchu
 • Mokrom povrchu (v zimných alebo letných podmienkach)
 • Zasneženom a ľadovom povrchu

Ako rozpoznáme pneumatiku pre všetky ročné obdobia?

Ak chcete identifikovať mixovú pneumatiku, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je skontrolovať na boku, či je na ňom znak "Štyri ročné obdobia", "All Weather", "All Season" alebo "4S". Existuje niekoľko označení výrobcov, ktoré naznačujú, že pneumatika je pre 4 ročné obdobia, zoznam označení pneumatík nájdete tu zoznam označení pneumatík.

Navyše, pneumatiky pre všetky ročné obdobia často majú označenie M+S (Mud and Snow alebo Blato a Sneženie), a niekedy na nich nájdeme aj symbol vločky obklopený horou (symbol 3 Peak Mountain Snow Flake alebo 3PMSF, ktorý je normálne vyhradený pre zimné pneumatiky). Tieto rôzne symboly vám hovoria, že vaše pneumatiky 4S budú mať dobrý výkon v zimných podmienkach. V porovnaní so štandardnou pneumatikou môžu napríklad skrátiť brzdnú dráhu na snehu a ľade o 7%.

Pneumatika pre všetky ročné obdobia má takmer rovnaký vzor ako zimná pneumatika, jej drážky sú početnejšie a výraznejšie v strednej časti. Lamely uľahčujú odvodnenie. Napriek podobnostiam, ktoré existujú v štruktúre gumeného materiálu oboch typov pneumatík, pneumatika pre všetky ročné obdobia je menej mäkká ako zimná pneumatika. Jej zložky sú skutočne navrhnuté tak, aby sa prispôsobili rovnako zime, letu aj medzisezónam. Nebude teda taká tvrdá ako letná pneumatika, ale menej mäkká ako zimná pneumatika.

Pneumatiky mixové čoraz viac homologované "3PMSF"

Jedným z našich najobľúbenejších modelov je Crossclimate od spoločnosti Michelin. Patrí medzi prvé mixové pneumatiky, ktoré získali homologáciu 3PMSF. Úspech tejto ponuky viedol ostatných výrobcov k tomu, aby tiež uviedli na trh 4 ročné pneumatiky s homologáciou 3PMSF.

Medzi konkurenty Crossclimate môžeme napríklad spomenúť Weatherproof od spoločnosti Nokian alebo Vector 4 Season GEN 2 od značky Goodyear. To isté platí pre pneumatiku All Season Expert 2 od výrobcu Uniroyal, Pirelli Cinturato All Season a mnoho ďalších modelov z našej kolekcie.

Aké sú výhody pneumatík 4 ročných období?

Prvou výhodou kolies 4S je finančná. S pneumatikami All Season znížite náklady spojené so skladovaním gumených materiálov a výmenou pneumatík 2-krát do roka.

Navyše, aj keď kombinácia zimných pneumatík + letných pneumatík nie je odporúčaná, môžete kombinovať súpravu letných alebo zimných pneumatík s koliesami 4 ročných období.

Ďalšou výhodou týchto typov pneumatík je ich univerzálnosť, ktorú im poskytuje ich konštrukcia. Sú vo všeobecnosti menej citlivé na aquaplaning a poskytujú optimálnu trakciu kolies na snehu. Sú schopné vám poskytnúť optimálny komfort jazdy v lete aj v zime. Tieto modely sú efektívnejšie ako zimné pneumatiky počas pekných ročných období. Rovnako, v porovnaní s letnými pneumatikami, poskytujú lepší zážitok na ľadových povrchoch.

Nevýhody pneumatiky pre všetky ročné obdobia

Navzdory vyššie uvedeným výhodám musíte mať na pamäti určité obmedzenia pneumatiky pre štyri ročné obdobia, aby ste ju mohli správne používať.

Ich prvou slabosťou je, že ich výkony, hoci sú správne, nie sú nikdy výnimočné. Inými slovami, v období mrazu alebo za extrémnych chladných podmienok bude zimná pneumatika výkonnejšia. Ak sa teda vaša pneumatika 4 ročných období môže prispôsobiť akémukoľvek počasiu, je však potrebné prijať osobitné opatrenia, ak plánujete cestu do hôr alebo ak žijete na mieste, ktoré je obzvlášť vystavené mrazu. Rovnaký záver platí aj v lete. Napríklad, zriedka sa môžu porovnávať so štandardnými pneumatikami, pokiaľ ide o brzdnú dráhu na suchom povrchu.

Okrem toho sa môže zdať, že All Weather sa v lete opotrebuje rýchlejšie kvôli mäkkosti ich gumeného materiálu. Ale keď zvážite, že sa používajú po celý rok, táto malá slabosť je rýchlo kompenzovaná.

Môžeme tiež spomenúť, že ponuka nie je taká rozsiahla ako pre letné alebo zimné modely. Ale aby sme vám uľahčili úlohu, Pneuleader.sk vám ponúka širokú škálu za dostupné ceny.

Komu sú určené pneumatiky 4 ročných období?

Väčšina európskych motoristov naďalej používa letné pneumatiky po celý rok. Tieto však v zime nie sú výkonné a môžu spôsobiť vážne nehody. Kolesá vybavené pneumatikami 4 ročných období sú preto skutočným ziskom na bezpečnosti. Sú obzvlášť odporúčané, ak:

 • Žijete v oblasti s mierne klimatické podmienky (s málo alebo žiadnym snehom a letnými teplotami, ktoré nie sú extrémne).
 • Máte obmedzený rozpočet a chcete sa vyhnúť kúpe dvoch sád pneumatík a výmene každú sezónu.

Ak nežijete v horskej oblasti a navštevujete snežné oblasti len výnimočne, môžete si ponechať svoje pneumatiky 4S. Bude však odporúčané mať snežné reťaze v prípade, že cesta bude ťažko prejazdná.

Rada pre jazdu

Všetky sezónne gumené materiály majú dobré výkony, keď viete, ako ich šetriť. Aby ste využili svoju investíciu, uprednostňujte jemnú jazdu. Vyhnite sa prudkým zrýchleniam a brzdeniam. Týmto spôsobom zabránite príliš rýchlemu opotrebeniu vašich pneumatík 4S.

Ako je to s pneumatikami All Season pre obytné autá?

25% majiteľov obytných áut navštevuje ideálne destinácie pre zimné športy so svojím vozidlom. Ak patríte medzi nich, vo všeobecnosti budú pneumatiky 4S viac než dostatočné. Nebudete potrebovať snežné pneumatiky. Avšak, váš výber musí byť oveľa presnejší, pokiaľ ide o index zaťaženia zadných kolies. Tieto často nesú väčšiu váhu, pretože väčšina vybavenia obytného auta sa nachádza vzadu.

Môžete sa napríklad obrátiť na pneumatiky 4 ročných období Agilis CrossClimate. Ich behúň v tvare šípov im poskytuje perfektnú priľnavosť na suchom povrchu, zatiaľ čo umožňujú optimálne odvodnenie vody. Táto pneumatika, certifikovaná 3PMSF, obsahuje 3 rôzne gumené materiály, ktoré sa prispôsobujú akýmkoľvek klimatickým podmienkam, zatiaľ čo sa prispôsobujú veľkým zaťaženiam, ktoré obytné auto zvyčajne nesie. Dostupné v 15, 16 a 17 palcoch, sú ponúkané za stovku eur za kus.

Upozorňujeme, že homologácia 3PMSF vás nezbavuje povinnosti mať kovové alebo kompozitné reťaze v oblastiach, kde je to požadované. Vo Francúzsku vás dopravná značka B26 môže informovať o potrebe inštalovať snežné reťaze pred jazdou na ceste.

Čo si nakoniec zapamätať o pneumatikách 4 ročných období?

Ako skutočný kompromis, ktorý kombinuje kvality ostatných typov pneumatík, sú pneumatiky All Season vynikajúcou alternatívou pre motoristov, ktorí nežijú v oblasti, kde sú zima a leto extrémne. Ak je zriedkavé, že cesty, ktoré prechádzate, sú zasnežené, vyberte si z rôznych modelov, ktoré ponúkame na predaj, aby ste sa vyhli výmene pneumatík, keď sa oznamujú letné a zimné obdobia.

LiveChat
Whatsapp Messenger