Vyhľadávať podľa rozmeru

Nákup zimných pneumatík

Pri teplotách pod 7 °C sú zimné pneumatiky lepšie ako letné pneumatiky.

Zmes zimných pneumatík je špeciálne navrhnutá tak, aby odolala chladu a zabezpečila vynikajúcu priľnavosť a stabilitu v najtvrdších poveternostných podmienkach: ľad, sneh, zlé počasie... Pri teplotách od +7 °C do -40 °C behúň pneumatiky netvrdne a umožňuje pokračovať v bezpečnej jazde.

Aké sú výhody zimnej pneumatiky?

Okrem špeciálnej zmesi sú drážky dezénu hlbšie a pneumatika má ďalšie lamely, ktoré vám poskytnú optimálny výkon pod 7 °C:

 • Kratšie brzdné dráhy.
 • Lepšia priľnavosť na zasnežených, ľadových alebo klzkých cestách.
 • Lepšia stabilita.
 • Lepšie riadenie.
 • Zníženie rizika aquaplaningu.

Čo znamená označenie 3PMSF a M+S?

Označenie 3PMSF (3 Peak Mountain Snow Flake) je jedinou homologizáciou, ktorá zaručuje výkonnosť vašich zimných pneumatík a umožňuje jazdiť v súlade s legislatívou, ktorá vyžaduje používanie zimných pneumatík počas daného obdobia.

Označenie M+S znamená "mud" a "snow" (blato a sneh), čo znamená, že vaše pneumatiky sú schopné jazdiť v náročných poveternostných podmienkach, ale nie sú certifikovanými "pneumatikami na jazdu na snehu".

Všetky pneumatiky 3PMSF majú označenie M+S.

Môžem znížiť index rýchlosti zimnej pneumatiky?

Áno, v porovnaní s letnými pneumatikami môžete znížiť index rýchlosti o písmeno. Ak napríklad majú vaše letné pneumatiky označenie 205/55 R16 91V, môžete používať zimné pneumatiky s označením 205/55 R16 91H.

Na druhej strane nemôžete zmeniť index nosnosti.

Aké značky zimných pneumatík si mám kúpiť na moje vozidlo?

Väčšina výrobcov vyrába zimné pneumatiky, tu je zoznam najpopulárnejších profilov:

 • Dunlop Winter Response 2
 • Michelin Alpin 5
 • Aeolus SnowAce 2 AW08
 • Kumho WinterCraft WP51
 • Sava Eskimo S3+
 • Goodyear UltraGrip 9
 • Hankook i*cept RS 2 W452
 • Vredestein Snowtrac 5
 • Yokohama W.drive V905
 • Falken Eurowinter HS01
 • Firestone Winterhawk 3
 • Nokian WR D4

Najobľúbenejšie rozmery:

Snehové reťaze

Aby ste mohli jazdiť bezpečne na zasnežených cestách, ponúka vám PneuLeader široký výber snehových reťazí za znížené ceny.

Pozrite reťaze

Komplet disky + pneumatiky

Pre vaše pohodlie vám PneuLeader ponúka zostavy diskov a zimných pneumatík za zredukované ceny.

Vytvoriť zostavu

Naše poradenstvo

Keď klesnú teploty pod 7°C, stáva sa nevyhnutnosťou vybaviť svoje vozidlo zimnými pneumatikami, ktoré sú ďaleko viac efektívne a bezpečné.

Keď začnú padat prvé snehy, cesta sa bieli a mení sa na skutočné klzisko. Potom je ťažké udržať dobrú jazdnú stabilitu s klasickými pneumatikami. Aby ste predišli akýmkoľvek nepríjemnostiam, mali by ste svoje vozidlo vybaviť pneumatikami, ktoré sú najvhodnejšie pre toto obdobie roka: zimné pneumatiky. O čo ide? Ako sú užitočné? Ako môžete urobiť dobrú voľbu? Všetko vám vysvetlíme v tomto sprievodcovi.

Čo je zimná pneumatika?

Hovoríme, že pneumatiky sú certifikované ako "zimné", keď spĺňajú všetky podmienky pre efektívne a bezpečné použitie v zimnom období. Konkrétne ide o pneumatiky, ktorých výkony v jazdnej stabilite sú vyššie ako u letných kolies, keď je chladno (teploty nižšie ako 7°C), keď prší, sneží alebo je námraza.

Žiadne francúzske predpisy vás nezaväzujú jazdiť s týmito zariadeniami počas zimného obdobia. Ich použitie je však silno odporúčané, keď teploty začnú klesať pod 7 stupňov. Myslite teda na to, aby ste ich mali, najlepšie medzi októbrom a marcom, najmä ak žijete v horskej oblasti.

Výrobcovia zvyčajne radia majiteľom vozidiel, aby výmenu vykonali v čase prechodu na zimný čas. V skutočnosti sa musíme spoľahnúť hlavne na počasie.

Ako rozpoznať zimnú pneumatiku?

Zimné pneumatiky sú ľahko rozpoznateľné. Určite ste si už všimli označenie "M+S" na niektorých pneumatikách. Tento anglický nápis (mud + snow) znamená po francúzsky "bahno + sneh". Je to povinná certifikácia pre zimné pneumatiky. Nájdeme ju aj na niektorých modeloch letných pneumatík.

Takže nie všetky výrobky, ktoré majú toto označenie, sú nutne určené na použitie v chladnom období. Modely skutočne prispôsobené zimným podmienkam sú tie, ktoré spĺňajú normu 3PMSF (3 Peaks Mountain Snow Flake). Pneumatiky označené 3PMSF sú špeciálne navrhnuté na odolávanie chladu, snehu a námraze. Sú to teda skutočné zimné zariadenia špeciálne navrhnuté na to, aby vaše vozidlo mohlo jazdiť, keď je počasie chladné a vlhké. Ľahko ich identifikujeme podľa zobrazenia 3 horských vrcholov, ktoré obklopujú vločku snehu vyrytú na ich bokoch.

Vzácnejšie, výrobky, ktoré nesú označenie ICE (nordické pneumatiky), sú tiež prispôsobené extrémnemu chladu. Zvyčajne ich nájdeme v severných oblastiach Európy. Sú výkonnejšie ako modely certifikované 3PMSF. Ak chcete viac informácií o označovaní pneumatík, môžete si prečítať náš článok na túto tému.

Prečo používať zimné pneumatiky?

Jazda so snehovými pneumatikami je výhodná z niekoľkých dôvodov. Jedným z najdôležitejších je bezpečnosť jazdy. Vďaka zloženiu ich gume sa zimné pneumatiky nezmenšujú, keď sa cíti chlad. Preto zaručujú lepšiu priľnavosť k ceste a veľmi dobré brzdenie na cestách pokrytých snehom alebo ľadom. Či už v ostrých zákrutách alebo na rovnej dráhe, budete mať veľmi dobrý komfort jazdy.

Okrem toho používanie týchto zariadení prispôsobených nízkym teplotám a snehu vám umožní predĺžiť životnosť vašich letných pneumatík. Tieto majú tendenciu sa oveľa rýchlejšie opotrebovávať, keď sú v zime využívané. Ak ich každý rok počas tohto obdobia necháte v teple v garáži, ušetríte.

Rôzne typy zimných pneumatík a ich použitie

Zimné pneumatiky sú k dispozícii v troch rôznych rozsahoch. Rozlišujeme modely:

 • Klasické
 • Vysokovýkonné
 • Nordické alebo s klinmi

Aby ste urobili správnu voľbu zimnej pneumatiky, je dôležité vedieť, ako každý model funguje.

Klasické zimné pneumatiky

Klasické zimné pneumatiky sú tie, ktoré majú základnú certifikáciu (M+S). S ich behúňmi a mnohými lamelami zaručujú lepší grip na klzkých cestách. Sú vhodné pre osobné autá, SUV, 4x4 aj pre užitkové vozidlá.

Môžete sa rozhodnúť pre tieto modely pneumatík, ak zimné teploty vo vašom regióne nie sú extrémne. Sú to zvyčajne tie najlacnejšie.

Vysokovýkonné modely

Zimné pneumatiky s vysokým výkonom majú oveľa lepšie vlastnosti ako predchádzajúce. Na ich bokoch sa zvyčajne nachádza nápis 3PMSF.

S ich zvýšenou priľnavosťou tieto zimné pneumatiky zaručujú, dokonca aj pri vysokej rýchlosti, vynikajúcu jazdnú stabilitu. Majú tiež lepšie brzdné schopnosti, rovnako na ľade ako na snehu.

Môžete sa rozhodnúť pre tieto modely pneumatík, ak sú zimné teploty vo vašom regióne pomerne extrémne. Je to záruka, že budete mať vozidlo použiteľné na každodenné jazdenie.

Nordické alebo klinové pneumatiky

Toto sú modely zimných pneumatík, ktoré sú vhodné pre najextrémnejšie zimné podmienky (až do -40 °C). Zaručujú vám dokonalú kontrolu nad vaším autom aj v prípade hojnej námrazy alebo veľmi hrubého snehu. Ľahko ich rozpoznáme podľa ich behúňa pokrytého kovovými hrotmi (medzi 100 a 500). Práve vďaka týmto hrotom sú tak výkonné a tak dobre sa prichytávajú k ceste.

Sú to vhodné modely pre vodičov, ktorí žijú v geografických oblastiach s veľkým snežením.

Z bezpečnostných dôvodov nie je povolené jazdiť rýchlejšie ako 90 km/h, keď sú tieto zimné pneumatiky namontované na vozidle. Táto hranica klesá na 60 km/h pre nákladné autá a vozidlá, ktoré prepravujú nebezpečné tovary.

Aké sú ďalšie kritériá pre výber vašej zimnej pneumatiky?

Pre výber výkonných pneumatík nestačí brať do úvahy vaše potreby alebo váš rozpočet. Musia sa zohľadniť aj ďalšie zásadné kritériá:

 • Rýchlostný index;
 • Rozmery;
 • Štítky európskych etikiet.

Rýchlostný index

Počas zimnej sezóny vám zákon umožňuje používať zariadenia, ktoré majú nižší rýchlostný index (o jedno písmeno menej) ako pneumatiky určené pre vaše vozidlo.

Rozmery

Je samozrejmé, že musíte brať do úvahy rozmery vašich pôvodných pneumatík, keď sa rozhodnete namontovať iné. Je to vlastne prvá informácia, ktorú musíte uviesť pri objednávke. Ako môžete identifikovať rozmery vašej pneumatiky? Na jej boku uvidíte nápis podobný tomuto napríklad: 225/55 R17.

Číslo 225 predstavuje šírku pneumatiky v milimetroch. Indikácia, ktorá prichádza pred R, je výška vyjadrená percentuálne zo šírky. Čo sa týka posledného čísla (tu 17), vyjadreného v palcoch, informuje vás o vnútornom priemere vašej pneumatiky.

Hodnoty odporúčané výrobcom môžete tiež nájsť priamo v návode na použitie vášho auta alebo na dverách vozidla.

Štítky európskych etikiet

Ak chcete vybaviť svoje auto najlepšími pneumatikami na zimu, musíte sa riadiť ich štítkami. Označovanie pneumatík na predaj v Európe sa stalo povinnosťou od novembra 2012. Prostredníctvom týchto etikiet získate cenné informácie o výkone zimnej pneumatiky. Európske etikety vám poskytujú informácie o nasledujúcich troch charakteristikách:

 • Úroveň hlukovej záťaže alebo hluk z valenia pneumatiky (v decibeloch);
 • Miera priľnavosti na mokrej ceste (od A do F);
 • Odpor pri valení (od A do G), ktorý ovplyvňuje spotrebu paliva.

Koľko zimných pneumatík je potrebné namontovať pre lepšie výkony?

V závislosti od vášho rozpočtu môžete rozhodnúť namontovať na vaše vozidlo počas zimnej sezóny iba dve snehové pneumatiky. To bude už lepšie ako nič. Avšak pre dosiahnutie optimálnych výkonov priľnavosti a brzdenia na cestách počas zimy sa odporúča namontovať 4 zimné pneumatiky. To vám umožní vyhnúť sa niektorým problémom s jazdnou stabilitou, ktoré sú veľmi časté, keď sa na jedno vozidlo namontujú kolesá rôznej povahy.

LiveChat
Whatsapp Messenger