Vyhľadávať podľa rozmeru

Optimalizovať priľnavosť pneumatík

Z dôvodu bezpečnosti je veľmi dôležitá priľnavosť pneumatík na vozovku. Môže mať hodnotu od 1 do 10 v závislosti od povrchu vozovky, od dezénu, ale najmä v závislosti od klimatických podmienok.

Možné prípady:

Suchá vozovka

Po suchej vozovke je ideálne jazdiť na hladkých pneumatikách ako napríklad F1. Tieto pneumatiky sa nazývajú pneumatiky slick. Čím sú pneumatiky širšie, tým väčší povrch je v kontakte s vozovkou a priľnavosť je lepšia.

Tento typ pneumatiky je určený pre pretekársku jazdu. Na bežných cestách je zakázané používať tento druh pneumatiky. Existujú však pneumatiky semi-slick ktoré obsahujú niekoľko žliabkov, takže s nimi môžete jazdiť v súlade so zákonom.

Pneu Leader má na sklade viacero pneumatík semi-slick:

Výhoda: Vysoká priľnavosť, auto je doslova prilepené k ceste.
Nevýhoda: Ak nie je podvozok dostatočne pevný, môže sa zdeformovať.

Buďte preto opatrní a zvoľte si vhodnú štruktúru a šírku pneumatiky.

pneumatiky pre suchú vozovku

Mokrá vozovka

Pre tento typ vozovky nie je najdôležitejšia priľnavosť, ale schopnosť pneumatiky odvádzať vodu, aby nedošlo k akvaplaningu. Veľmi dôležitý je teda tvar dezénu pneumatiky. Najúčinnejší je dezén v tvare písmena V.

Výhoda: Vynikajúca schopnosť odvádzať vodu.
Nevýhoda: Menšia priľnavosť, nakoľko plocha plášťa pneumatiky je zmenšená dezénom.

pneumatiky na mokrej vozovke

Zasnežená vozovka

Tento typ povrchu je príčinou zvýšeného množstva nehôd v zimnom období. V extrémnych prípadoch je nevyhnutné použiť snehové reťaze alebo pneumatiky s hrotmi. Keď teplota klesne pod 10°C, letné pneumatiky sú neefektívne. Preto sa odporúča prezutie do zimných pneumatík.

Zimné pneumatiky majú členitý dezén s lamelami, aby zabezpečili primeranú priľnavosť k vozovke.

Výhody: Dezén s lamelami zabezpečuje dobrú priľnavosť v zimných podmienkach. S týmito pneumatikami sa už nemusíte báť jazdy po zasneženej ceste.
Nevýhoda: Tento typ pneumatiky má nižšiu priľnavosť na suchej vozovke. Navyše, pri celoročnom používaní sa rýchlejšie opotrebuje.

pneumatika zasnežená vozovka

LiveChat
Whatsapp Messenger